מהי החשיבות של התקשרות באמצעות חוזים?

על חשיבות ההתקשרות בחוזים ניתן לקרוא במאמר שפרסמתי כאן.

 

מתי יש צורך בחוזה?

בכל פעולה משפטית או קשר משפטי שבו מעורבת אישיות משפטית אחרת, בין אם מדובר בהעסקת עובדים, מינוי יועצים, התקשרות עם חברות או עסקים לצרכים שונים (בניית אתר, שיתופי פעולה, מיזוגים וכד'), רכישת מוצרים, שכירת משרד, מתן או קבלת רישיון או זיכיון ועוד.

 

 

קיבלתי חוזה לחתימה. מה עושים?

נתחיל בעצה החשובה ביותר - מעולם אל תחתמו על חוזה בלי לבדוק אותו היטב. עליכם לצאת מנקודת הנחה שבמרבית המקרים חוזה מנוסח באופן חד צדדי לטובת הצד שהעביר לכם חוזה לחתימה ונועד להגן על האינטרסים של הצד השני בלבד מבלי כל התחשבות בצרכים שלכם. כך למשל בחוזה שתקבלו לחתימתכם מעסק לבניית אתרים סביר להניח שתהיה הגנה מלאה לבעל האתר במקרה של איחור בסיום העבודה על האתר; קרוב לוודאי שיהיה עליכם לשלם סכומים גבוהים עקב "שעות עבודה נוספות" ללא צורך בקבלת אישור מכם; וייתכן ואף במקרה של באגים רבים באתר שיגרמו לקריסתו בונה האתר יהיה מוגן לחלוטין, אף אם נגרם לכם נזק כספי רב עקב רשלנות של בונה האתר.

 

מדוע כדאי להעביר חוזה לבדיקה של עורך דין?

כפי שצוין לעיל, חוזה המנוסח לרעתכם יכול לעלות לכם כסף רב במקרה הטוב, ולהביא לוויתור על זכויותיכם בקניין הרוחני שלכם או על זכותכם לתביעות נגד הצד השני במקרה הרע.

 

על כל חוזה חלים דינים שונים בהתאם לסוג החוזה. כך למשל על חוזה לפיתוח אפליקציה חלים דינים אחרים מהסכם סודיות, ועל חוזה אי-תחרות חלים דינים אחרים מחוזה שכירות של משרד. עורך דין בעל ניסיון בתחום החוזה הספציפי שהנכם מתבקשים לחתום עליו יידע להפנות אתכם לנקודות חשובות וקריטיות בחוזה שעליכם לשים לב אליהם, ויידע כמובן לתקן את החוזה באופן שיגן על האינטרסים שלכם.

 

במרבית המקרים הצד שכנגד, אשר יראה שהנכם מיוצגים על ידי עורך דין בעל ניסיון בתחום, יסכים לשנות את החוזה כך שיהיה מאוזן יותר.

 

אני צריך לנסח חוזה בתחום מסוים וראיתי שיש דוגמאות רבות באינטרנט. מדוע לשלם לעורך דין שינסח חוזה עבורי?

מילת המפתח של כל חוזה טוב היא וודאות. מדי יום מגיעים לבתי המשפט עשרות אם לא מאות תיקים עקב סכסוך חוזי-עסקי בין שני צדדים אשר לא הצטיידו בחוזה מתאים או גרוע מכך – ניסו לנסח חוזה בעצמם או לקחו דוגמא מוכנה מהאינטרנט אשר לא חזתה את כל התרחישים האפשריים. חוסר הוודאות בנוגע לסעיף מסוים בחוזה הובילה את הצדדים לסכסוך שהסתיים בניהול הליך משפטי אשר עלותו גבוהה עשרות מונים מעלות ניסוח חוזה, עלות שהייתה נחסכת אילו הצדדים היו מצטיידים בחוזה המנוסח באופן מקצועי.

חוזים - שאלות ותשובות