קיים בלבול בנושא הבעלות בתכנים הנמצאים ברשתות החברתיות, ובהן פייסבוק או אינסטגרם. האם תמונה בפייסבוק אכן שייכת לכולם וכל אחד רשאי לעשות בה שימוש ולקחת עליה קרדיט? האם העלאת תוכן לרשתות החברתיות משמעה וויתור על זכויותיו בו? כל התשובות במאמר הבא.

 

שמעתי שמי שמעלה תמונה לפייסבוק מוותר על הזכויות בה, האם זה נכון?

בניגוד לסברה הרווחת אצל רבים, תמונות בפייסבוק אינן שייכות לכולם, ומי שמעלה את התמונה שלו – או כל תוכן אחר – לפייסבוק, לאינסטגרם או לכל רשת חברתית אחרת, הרי שהתמונה עדיין בבעלותו לכל דבר ועניין. המשמעות היא שמי שהעלה את התמונה הוא בעל הזכות הבלעדית לעשות שימוש בתמונה ולהרשות לאחרים לעשות שימוש בתמונה, כלומר אין לאף אחד זכות להשתמש בתמונה שהועלתה לרשת חברתית כלשהי ללא רשות בעליה.

 

מישהו עשה שימוש בתמונה שצילמתי והעליתי לפייסבוק ללא רשותי. מה ביכולתי לעשות?

ניתן לפנות למי שהשתמש בתמונה בדרישה לפיצוי של עד 100,000 ₪ ללא הוכחת נזק בעבור כל שימוש שנעשה ללא רשותכם. יש לפנות למפר בכתב, כאשר לצורך מיצוי זכויותיכם בצורה המיטבית ביותר מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין העוסק בזכויות יוצרים.

 

פניתי לאדם שהשתמש ללא רשותי בתמונה שהעליתי לפייסבוק והוא אמר לי "ברגע שהעלית את התמונה לפייסבוק היא הפכה לנחלת הכלל ומותר לכל אחד להשתמש בה". איך אני מתמודד עם הטענה הזו?

בתי המשפט הישראליים נתקלו בטענה הזו לא פעם, אשר הועלתה על ידי אנשים שנתבעו על שימוש בתמונה בפייסבוק ללא רשות. הטענה הזו נדחתה על הסף תוך פסיקת פיצוי משמעותי לבעל התמונה. כך למשל ביוני 2016 בית המשפט המחוזי פסק לטובת אדם שנעשה שימוש בתמונותיו ללא רשות פיצוי בסך של 35,000 ₪ בתוספת ריבית והצמדה, ובנוסף פסק לטובתו את הוצאות שכר טרחת עורך דינו.

 

האם ניתן לתבוע אותי על שימוש בתמונה ללא רשות שנתתי בה קרדיט לבעל התמונה?

מתן קרדיט אינו פוטר אתכם מאחריות להפרה, ולכן טרם שימוש בתמונה שאינה בבעלותכם יש לקבל את אישורו של בעל התמונה במפורש ובכתב לכל שימוש בתמונה, ולאחר מכן לתת קרדיט מתאים לבעל התמונה.

 

מה בנוגע להגנת השימוש ההוגן בתמונה?

שימוש הוגן תקף במקרים מאוד נקודתיים ובעיקר מקרים בהם השימוש בתמונה נעשה שלא למטרות רווח. עם זאת ככל ונעשה שימוש מסחרי בתמונה, למשל לצורך פרסום וקידום מכירות, קשה עד בלתי אפשרי לטעון לשימוש הוגן בתמונה וככלל מדובר בהפרת זכויות יוצרים אסורה.

 

משרדנו עוסק בזכויות יוצרים ובעל ניסיון בתחום. במידה ומישהו השתמש בתמונה שהעליתם שלא ברשותכם, ביכולתכם לפנות למשרדנו ונסייע לכם למצות את זכויותיכם בצורה הטובה ביותר.

על זכויות יוצרים ורשתות חברתיות