מהו מזכר הבנות, האם הוא מחייב, מתי כדאי להשתמש בו, מה חשוב שיהיה בו, מה אסור שיהיה בו ומה הסכנות בניסוח לא נכון שלו?

 

 

 

מהו מזכר הבנות?

מזכר הבנות הוא הסכם שנחתם בין שני צדדים או יותר שמטרתו העיקרית היא להוכיח רצינות באמצעות התוויית עקרונות כלליים לקראת חתימה על חוזה מחייב, ומתאים, בין השאר, לחוזה השקעה, מיזוג, רכישה או שיתוף פעולה. במילים פשוטות יותר ניתן להקביל מזכר הבנות לזכרון דברים לפני קניית רכב או דירה שבהם נקבעים עיקרי העסקה לפני שהצדדים סוגרים באופן סופי (באנגלית – Memorandum of Understanding או בקיצור -MOU).

 

מתי כדאי לחתום על מזכר הבנות? מדוע לא לחתום על הסכם "רגיל"?

מומלץ לחתום על מזכר הבנות כאשר אתם מעוניינים לבחון את רצינות העניין של הצד השני בעסקה כלשהי; וכן על מנת להבין בקוויים כלליים את רצונות ועקרונות הצד השני בטרם תתחילו במשא ומתן עמו לקראת חתימה על הסכם סופי. כך למשל אם יתברר כבר בשלב מזכר ההבנות לקראת מיזוג שהצד השני מתעקש על חלוקת רווחים שאינה הוגנת לדעתכם או שהצד השני מסרב להתחייב כי העובדים שלו מועסקים כחוק, תוכלו כבר בשלב הזה להבהיר לו שהעניין לא מקובל עליכם, ובמקרים המתאימים להפסיק את המשא ומתן מבלי לבזבז זמן וכסף מיותרים על עסקה שאינה לשביעות רצונכם אשר עלולה אף לפגוע בכם.

 

אילו הייתם מתחילים במשא ומתן לקראת חתימה על הסכם "רגיל", את כל אי ההבנות שצוינו לעיל ועוד הייתם מגלים רק לקראת החתימה על העסקה ולאחר הוצאות רבות ובזבוז זמן רב ויקר מצדכם.

 

מה כדאי לכלול במזכר הבנות?

יש לכלול את העקרונות הכלליים של העסקה, ביניהם סכומים או אחוזים (בהתאם לעניין), תחומי העיסוק ושיתוף הפעולה, חלוקת התפקידים, התחייבויות ומצגים ראשוניים ועוד.

 

באיזה אופן מזכר ההבנות מחייב? האם ניתן פשוט לרשום בכותרת "מזכר הבנות" כדי שהמסמך לא יחייב אותי בדבר?

חד משמעית לא. מה שקובע האם מזכר ההבנות מחייב הוא תוכן המסמך ולא הכותרת, ולכן אם משתמע מהתוכן של מזכר ההבנות כי הצדדים מחויבים להתקשרות בחוזה בתנאים מסוימים, ניתן בהחלט לאכוף את ההסכמות שנקבעו במזכר ההבנות ואף לדרוש פיצויים במקרה של הפרתם.

 

אחת הטעויות הנפוצות של חברות, ובהן סטארטאפים, היא המחשבה כי ניתן פשוט לרשום "מזכר הבנות" בכותרת של המסמך על מנת לפטור אותם מכל מה שהם הסכימו במזכר ההבנות, אך כאמור  מה שמשנה הוא התוכן של המסמך, ולא הכותרת.

 

איך עורך דין יכול לסייע בניסוח או בדיקה של מזכר הבנות?

כחלק מניהול משפטי נכון, עורך דין העוסק ובעל ניסיון בתחום יודע לעשות את האיזון בין ניסוח מסמך באופן שיקבע ויבהיר עקרונות כלליים לקראת משא ומתן סופי מצד אחד, לבין ניסוח באופן שלא יחייב את הצדדים מצד שני ולא יעמיד אותם במצב של התחייבות לתוכן מזכר ההבנות תוך חשיפה לתביעה בבית משפט לפיצויים בגין הפרת חוזה.

 

מדובר במסמך חשוב ביותר לקראת עסקה שלרוב משנה את פעילות החברה או הסטארטאפ שלכם באופן דרמטי. כל ניסוח לא מקצועי ולא נכון של מזכר הבנות עלול, כאמור, להעמיד אתכם בפני חשיפה משפטית להפרת חוזה ולכן מומלץ לקבל ליווי משפטי מקצועי בעריכת מזכר ההבנות או לחלופין בבדיקת מזכר הבנות שקיבלתם לחתימתכם.

 

משרדנו מתמחה בניסוח ובבדיקה של מזכרי הבנות ובעל ניסיון בתחום. ככל והנכם מעוניינים לנסח מזכר הבנות או לחלופין ככל וקיבלתם מזכר הבנות לחתימתכם, ביכולתכם ליצור קשר עם משרדנו ולקבל ייעוץ מקצועי בעניין.

מזכר הבנות
שאלות ותשובות