יש לכם רעיון מקורי, התחלתם לפתח מוצר ואתם מעוניינים להראות למשפחה, לחברים ואפילו לחברי המעבדה באוניברסיטה כאשר אתם בטוחים שאתם בדרך לאקזיט גדול. מרוב התלהבות ותשוקה אתם ממהרים לפרסם מאמרים בנושא המסבירים את אופן פעולת התגלית המרהיבה ומציגים את המוצר בפייסבוק לכל החברים.
 
כמה חבל שרק כעבור מספר ימים גיליתם שמשמעות הפרסום הזה הינה כי לא תוכלו לרשום פטנט או מדגם, ובטח שלא תוכלו להתעשר מזה. יותר מזה, אפילו מסתבר שקיימת כבר אמצאה כזו (כן, עם א', זו לא שגיאת כתיב), ואם רק הייתם מבצעים חיפוש בעניין הייתם חוסכים הרבה זמן וכסף.
 
הן בפטנטים והן במדגמים חל הכלל של "כל הקודם זוכה", ועל כן ישנה חשיבות רבה בבדיקה מקדימה האם האמצאה שלכם כבר קיימת. בנוסף לצורך רישום פטנט ו/או מדגם קיימת דרישה לחדשנות (כמו גם דרישות נוספות), ועל כן פרסום ברבים טרם הגנה מתאימה עלול להביא לאובדן כל יכולת לרשום פטנט על אמצאה שעבדתם עליה זמן רב והשקעתם בה כספים רבים.
 
אולי תופתעו, אך הגנה על אמצאה אינה חייבת להיות סיפור יקר. ישנה אפשרות להגיש בקשה פרוביזורית לרישום פטנט בארה"ב (provisional patent application) בעלות אגרה שמתחילה ב-130 דולרים בלבד. דרך הגנה זו תאפשר לכם להציג את אמצאתכם ולהיפגש עם משקיעים בלא כל חשש כי צד שלישי "יגנוב" את אמצאתכם לתקופה של 12 חודשים (תוקף הבקשה הפרוביזורית), אשר במהלכה תוכלו לבחון ולהחליט האם כדאי ומשתלם להמשיך ולפתח את האמצאה בטרם תיכנסו להוצאות גדולות יותר של רישום פטנט מלא.
 
לסיכום, הגשת בקשה לרישום פטנט ו/או מדגם הינה דרך המלך להגנה על אמצאתכם, כאשר כפי שצוין לעיל מוטב עוד לפני כן לבצע חיפוש כדי לבחון האם ניתן בכלל לרשום פטנט ו/או מדגם בנוגע לאמצאתכם על מנת לחסוך כסף וזמן רב שעלולים לרדת לטמיון בלא בדיקה מתאימה. בהיעדר הגשת בקשה לרישום פטנט ו/או מדגם הנכם עלולים לאבד את זכות הבלעדיות שלכם בנוגע לאמצאתכם, ועל כן חשוב מאוד להיערך לפני פרסום, השקה ואף פגישה עם משקיעים אשר בלא הגנה מתאימה עלולים לעשות שימוש באמצאה לצורך פיתוח מוצר מתחרה.


 
משרדנו מתמחה בליווי הליכי רישום והגנה על אמצאות ובעל ניסיון בתחום. במידה וטרם הגנת על אמצאתכם או לחלופין ככל ואתם מתלבטים לגבי אופן ההגנה על אמצאתכם, ביכולתכם לפנות למשרדנו ונסייע בעניין.

 

כמו כן ועל מנת להעמיק בתחום הפטנטים והמדגמים, הנכם מוזמנים לקרוא את המאמר שלי שפורסם ב-NRG "איך לשמור על הקניין הרוחני שלכם".

פטנטים ומדגמים