מהם תנאי שימוש או תקנון לאתר?

 

הסבר על תנאי שימוש או תקנון ניתן לקרוא במאמר שכתבתי כאן.

 

האם כל אתר אינטרנט זקוק לתקנון?

לכל אתר אינטרנט שמאפשר אינטראקציה כלשהי עם גולשים (קניות, פורומים וכד') מומלץ שיהיה תקנון המפרט את תנאי השימוש, כמו גם מדיניות פרטיות המפרטת את המידע הנאסף על משתמשים ואת השימוש שנעשה במידע שנאסף. אתר המספק מידע בלבד (כמו האתר הזה) אינו זקוק לתקנון לרוב.

 

מדוע חשוב שיהיה תקנון?

מוטב לבעל אתר לקבוע את "כללי המשחק" במגרש הביתי שלו, בוודאי כאשר החוק מאפשר זאת. התקנון מאפשר לבעל האתר להגן על עצמו ולקבוע את תנאי השימוש שהם למעשה כללי המשחק של כל מי שגולש באתר ומשתמש בשירותיו. הכללים שבעל האתר קובע יחולו על כל מי שמשתמש באתר ויתרה מכך יאפשרו לו לסנן משתמשים אשר אינם מעוניינים או יכולים לקבל על עצמם את התנאים שנקבעו. זירה ללא חוקים היא פתח לבעיות רבות, בעיקר עבור בעל האתר שעלול להיות חב באחריות על לא עוול בכפו.

 

מדוע שבעל אתר ירצה לסנן משתמשים מסוימים ואיך הוא יכול לעשות זאת?

ישנם מקרים רבים בהם לגיטימי לחלוטין לסנן משתמשים מסוימים. כך למשל אתר המארח פורומים לא בהכרח מעוניין שמשתמשים יעלו תוכן פורנוגרפי לאתר, ובוודאי שאין לו כל עניין שישוחחו בפורום על סחר בסמים, עניין שגם עלול להוות עבירה פלילית במידה ויימצא כי הוא איפשר ביודעין שיח כזה על גבי אתרו. גם בעל חנות אינטרנטית יכול לסנן משתמשים מסוימים, למשל שמירת זכותו לסרב לספק מוצרים שנרכשו בסיטונאות.

 

בעל אתר אשר לא מסדיר את הנושאים הללו ועוד חושף עצמו מבחינה משפטית לבעיות חוקיות רבות. ניסוח תקנון מתאים ימנע חשיפה כאמור.

 

ישנם תקנונים רבים ברחבי הרשת שאפשר פשוט להעתיק. מדוע לשלם לעורך דין שינסח לי תקנון?

התקנון הוא מסמך משפטי לכל דבר שמנוסח לפי הוראות הדין החלות על כל אתר. כך למשל על פורומים חלים דינים שונים לחלוטין מדינים החלים על חנות המוכרת מוצרי מזון; ועל חנות המוכרת בגדים חלים דינים שונים מחנות המוכרת מוצרי קוסמטיקה.

 

יתרה מכך, העתקה של תקנון עלולה לעלות לכדי הפרה של זכויות יוצרים אשר תחשוף אתכם לתביעה בסכום של עד 100,000 ₪.

 

אסור גם לשכוח כי טיבו של התקנון אותו תבחרו להעתיק אינו ברור. תקנון אשר מנוסח באופן לאקוני ולא מקצועי עלול לפגוע בכם במקום להגן עליכם. ניסיון לחסוך בסעיף זה עלול לעלות לכם ביוקר בעתיד ולהעמידכם במצב שבו הנכם חשופים לתביעות מצד משתמשים, לרבות תובענות ייצוגיות בסכומים שיכולים להגיע למיליוני שקלים.

 

עורך דין בעל ניסיון בניסוח תקנון המפרט את תנאי השימוש יבחן את אתרכם על כל דפיו ועמודיו טרם ניסוח תקנון שיתאים לתחום פעילות האתר בהתאם לדינים החלים עליו.

 

האם ניתן לרשום בתקנון כל דבר באופן שיתאים לדרישות שלי?

חד משמעית לא. תקנון האתר לא יכול לסתור הוראות חוק קיימות. כך למשל אם החוק מאפשר להחזיר מוצרים ולקבל החזר כספי על ההחזרה, לא ניתן לרשום בתקנון שאין החזרת מוצרים שכן להוראה הזו בתקנון לא יהיה כל תוקף משפטי. ניסוח סעיפים בתקנון אשר סותרים את החוק חושפים אתכם לתביעות מצד משתמשים ועל כן מומלץ להיוועץ בעורך דין בעל ניסיון בניסוח תנאי שימוש.

 

באילו עוד מקרים יש צורך בתקנון המפרט את תנאי השימוש?

 

במידה והנכם מפתחים תוכנת מחשב לרבות משחקי מחשב או אפליקציה לסלולר, יש צורך בתקנון המסדיר את השימוש שניתן לעשות בתוכנה או באפליקציה.

 

תנאי שימוש
שאלות ותשובות