סימן מסחר הוא סימן המשמש אדם או חברה בנוגע למוצר ו/או שירות שבבעלותם, ומהווה את סימן ההיכר שלהם המבחין אותם ממוצרים ו/או שירותים של חברות ו/או אנשים נוספים בשוק. הדין קובע את זכותו של בעל הסימן לעשות בו שימוש לעומת השימושים האסורים על ידי מי שאינו בעל הסימן. דיני סימני המסחר מביאים עמם מספר היבטים מעניינים:
 
בדיקת סימן המסחר עם הקמת העסק ופיתוח המוצר והגנה עליו: כבר בשלב בחירת שם העסק ישנה חשיבות רבה בהיבט של סימני מסחר. לא פעם קורה שעסק מתחיל עם שם מסוים ומתחיל לצבור לקוחות ומוניטין, או לחלופין מפתח מוצר מסוים ומתחיל במכירות ולאחר מכן מסתבר כי השם שנבחר מפר סימן מסחר קיים, מה שמעמיד את העסק בחשיפה משפטית לתביעות בנושא הפרת סימני מסחר אשר יכולות להגיע עד לסכום של 100,000 ₪ ללא הוכחת נזק, וכמובן להפסקת שיווק המוצר ו/או העסק בשם אשר כבר הושקעו בו עלויות פרסום ומיתוג.
 
על מנת להימנע מאי נעימויות דוגמת אלה, חשוב לבצע חיפוש מקצועי במאגרי סימני מסחר מקומיים ובינלאומיים אשר לאחריו ניתן להעריך סיכויים וסיכונים בכל הקשור לשימוש בסימן במדינות שבהן מעוניינים לעשות שימוש בסימן. לאחר ביצוע הערכה זו ניתן לפעול לרישום הסימן באופן ובסיווג המתאימים ביותר על מנת להעניק לעסק הגנה מיטבית וראש שקט.
 
שימוש בסימן מסחר בבעלות אחר: האם לחנות בגדים המוכרת הוגו בוס מותר לפרסם את סימן המסחר של הוגו בוס בפרסומת בעיתון? האם למוסך הנותן שירות לרכבי מרצדס מותר לפרסם בפתח המוסך את סימן המסחר של מרצדס על מנת להביא לידיעת הציבור שהוא נותן שירות לרכבים אלה? האם חובה על שניהם לקבל את הסכמת בעלי הסימן במקרה זה?
 
אף על פי שהכלל הוא שאין לעשות שימוש בסימן מסחר ללא הרשאת בעל הסימן, ישנו גם יוצא מן הכלל אשר מאפשר בנסיבות מסוימות שימוש בסימן מסחר גם על ידי מי שאינו בעל הסימן. חשוב להדגיש שמדובר בתחום אפור ויש לבחון כל מקרה בהתאם לנסיבותיו הוא, שכן שימוש לא זהיר ולא נכון בסימן מסחר שאינו בבעלות המשתמש עלול להוות הפרה של סימני מסחר אשר כפי שפורט לעיל מזכה את בעל הסימן בזכות לתבוע לפיצויים עד לסך של 100,000 ₪ ללא הוכחת נזק. ויודגש, אי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש, ותירוצים דוגמת "זה חד פעמי", "לא ידעתי" או "כולם עושים את זה" מהווים הגנה חלשה שספק אם תעזור.
 
לסיכום, טרם הפעלתו של עסק חשוב לבצע את הבדיקות המתאימות על מנת לוודא ששמו אינו מפר סימן מסחר, וכמובן שמומלץ מאוד לפעול לרישומו של סימן מסחר על מנת לזכות להגנה מלאה. בנוסף, טרם שימוש בסימן מסחר בצורה כלשהי מומלץ לוודא כי השימוש נעשה בהתאם להיקף המותר על פי דין.
 
משרדנו מתמחה ברישום והגנה על סימני מסחר ובעל ניסיון בתחום. במידה וטרם רשמתם סימן מסחר או לחלופין ככל ואתם מתלבטים לגבי שימוש בסימן מסחר שאינו בבעלותכם, ביכולתכם לפנות למשרדנו ונסייע בעניין.

 

כמו כן ועל מנת להעמיק בתחום סימני מסחר, הנכם מוזמנים לקרוא את המאמר שלי שפורסם ב-NRG "איך לשמור על הקניין הרוחני שלכם"; וכן מאמר שפרסמתי באתר "שאלות ותשובות בנושא רישום וחיפוש של סימני מסחר".

סימני מסחר